Lektorzy i ministranci parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim
Lektorzy i ministranci
parafii Wniebowzięcia NMP
w Opolu Lubelskim
ŚW. DOMINIK SAVIO
Żył w latach 1842-1857. Urodził się w pobliżu Turynu we wiosce Riva di Chieri – 2 kwietnia 1842 roku. Rodzicami jego byli: Karol Savio – rzemieślnik i Brygida Gajato – wiejska krawcowa. Chrzest święty dziecka odbył się tego samego dnia. Niebawem ojciec wraz z rodziną przeniósł się do wioski Murialdo. Dominik uczęszczał do szkółki prowadzonej przez miejscowego proboszcza, a potem do szkoły w Castelnuovo d`Asti. Dnia 8 kwietnia 1849 roku w samą Wielkanoc przyjął pierwszą komunię św. Ze strony księdza proboszcza był to akt wielkiej odwagi, gdyż w owych czasach panowało jeszcze przekonanie, że do sakramentów świętych pokuty i ołtarza należy dopuszczać w wieku znacznie późniejszym. O dojrzałości tegoż dziecka świadczą postanowienia, jakie z okazji tej uroczystości w swojej książeczce do nabożeństwa napisał:
1. będę często spowiadał się i przyjmował Komunię św., ilekroć mi na to zezwoli mój spowiednik;
2. będę święcił dzień święty;
3. moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja;
4. raczej umrę niż zgrzeszę;
Kiedy Dominik miał zaledwie 5 lat już usługiwał do Mszy świętej. Bywało nieraz, że nie mając zegara, przychodził wcześnie do kościoła. Wtedy klęczał przed drzwiami, choć bywały deszcze i śnieżyce i modlił się. Do szkoły miał daleko. Musiał przemierzać w tą i z powrotem do 8 kilometrów drogi. Mimo tego był zawsze punktualny. Zapytany dnia pewnego, czy nie boi się chodzić sam tak daleko odpowiedział zdziwiony: „Nie jestem sam. Jest ze mną Najświętsza Maria Panna i mój Anioł stróż”. Pewnego dnia św. Dominik Savio w owym dniu po generalnej spowiedzi i po komunii św. napisał akt ofiarowania się Matce Bożej Niepokalanej i złożył go na jej ołtarzu: „Maryjo, ofiaruję Ci swoje serce. Spraw, aby zawsze było twoim. Jezu i Maryjo bądźcie zawsze moimi przyjaciółmi. Błagam Was abym raczej umarł niż bym miał przez nieszczęście popełnić choć jeden grzech”
Dominik był prawdziwym aniołem opiekuńczym „oratorium”. Bawił się z kolegami w czasie przerwy, lecz w pewnym momencie przerywał na krótką chwilę grę i prowadził chłopców do kościółka. Pana Jezusa często nawiedzał w Najświętszym Sakramencie. Otrzymał dar kontemplacji, ekstazy i inne nadprzyrodzone dary. Jego nauczycielem był św. Jan Bosco.
Późną jesienią roku 1856 Dominik zaczął odczuwać wysoką gorączkę. Św. Jan Bosco wezwał lekarza, ten orzekł chorobę płuc, bardzo już zaawansowaną. Kiedy Dominik żegnał św. Jana i kolegów ze łzami w oczach powiedział : „Ja, już tu nie wrócę” – tak też się stało. Męczył się jeszcze kilka miesięcy. Dnia 9 marca 1857 roku, zaopatrzony Sakramentami świętymi, kiedy ojciec czytał mu modlitwy o dobrą śmierć, chłopiec zawołał: „Do widzenia, ojcze! Do widzenia! O, jakie piękne rzeczy widzę!” i zmarł. W 1933 papież Pius XI nazwał go „małym świętym” i „gigantem ducha”. W 1950 papież Pius XII ogłosił go błogosławionym, a w 1954 zaliczył Go do grona świętych.
Jego święto obchodzimy 9 marca, jest On opiekunem Służby Liturgicznej
Hymn ministrancki
Króluj nam Chryste
1. Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie,
to nasze rycerskie hasło.
Ono nas zawsze prowadzić będzie
I świecić jak słońce jasno.
2. Naprzód przebojem młodzi rycerze,
Do walki z grzechem swej duszy.
Wodzem nam Jezus w hostii ukryty,
Z nim w bój nasz zastęp wyruszy.
3. Pójdziemy naprzód, naprzód radośnie,
Podnosząc w górę swe czoła.
Przed nami życie rozkwita w wiośnie,
Odważnie, bo Jezus woła.
Ogłoszenia dla ministranów
Zapraszam ministrantów oraz wszystkich chętnych na zbiórki Liturgicznej Służby Ołtarza, które odbywają się w każdą sobotę o godz. 900
ks. Rafał
Ministranci
1.Damian Przychodzeń
2. Mikołaj Markowski
3. Michał Starek.
4. Jan Bielecki
5. Jakub Błażejczyk
6. Szymon Freda
7. Karol Harmasz
8. Antoni Kruk
9. Szymon Misztal
10. Szymon Bieleń
11. Filip Mroczkowski
12. Jakub Pęczkowski
13. Adam Ogonek
14. Maciej Adamczyk
15. Mikołaj Cyran
16. Szymon Kutyna
17. Łukasz Gogół
18. Adam Babski
19. Franciszek Mroczkowski
20. Bartosz Kramek
Lektorzy
1. Wojciech Superson
2. Jakub Bielecki
3. Jan Starek
4. Jakub Zarzycki
5. Mateusz Błażejczyk
6. Krzysztof Godzina
7. Gregorio Jakubczyk
8. Łukasz Greguła
9. Szymon Kęcik
10. Jakub Rosły
11. Jakub Kucharczyk
12. Piotr Ziętek
13. Mateusz Cyran
14. Jakub Kwaśniak
15. Maciej Markowski
16. Bartosz Gałuszewski
17. Kacper Kruk
18. Karol Kalinowski
19. Przemysław Bełcik
20. Patryk Ogonek
21. Marcel Osuch
22. Kacper Kwaśniak
23. Tomasz Dudek
24. Jakub Łakota
25. Aleksander Trubiłowicz