Aktualności

Msze św. Kolędowe 2025

Msze św. –Kolędowe – godz. 18:00 z błogosławieństwem rodzin w par. Opole Lubelskie – Rok 2025.

 

1.  Czwartek: 2.01.2025 ul. Lipowa 4, Lipowa domki, Partyzancka, Krasickiego, Kolejowa, Szpitalna, Partyzancka 25, Fabryczna wszystkie bloki wraz z Fabryczną 25 a i 25 b, Lubelska 14 i 16, Piłsudzkiego, Fabryczna domki, Popijarska blok.
2. Piątek: 3.01.2025 ul. Pomorska, Szkolna, Szkolna blok, Zagrody, Lubelska, Leśna, Rybacka, Wola Rudzka, Pustelnia, Rozalin Stacja, Ks. Ściegiennego, Popijarska domki, por. Frańczaka Argila, Willowa, Nowoprojektowana, Osiedlowa.
3. Sobota: 4.01.2025 ul. Długa 31, Krótka 4, Długa 27, Długa 29, Długa domki i bloki 96, 100 i 102, Projektowana, Polna, Garbarska, Cmentarna i Górna, Zajezierze, Stary Rynek, Strażacka
4. Wtorek: 7.01.2025 ul. Przemysłowa domki, Szeregowiec, Przemysłowa bloki, Przemysłowa od stawu do zakrętu, Zielona, Kwiatowa, Poniatowskiego, Aleje 600-Lecia, Józefowska, Osiedle za szklarnią, Osiedle za cmentarzem, Cicha, Piekarska, Ogrodowa.
5. Czwartek: 9.01.2025 ul. Nowa, Rzemieślnicza, Podzamcze, Parkowa, Nowy Rynek, Kościuszki, Lubelska od rynku do Biedronki, Kraszewskiego 1, Kraszewskiego 3, Kraszewskiego 4, Kraszewskiego 6, Morwowa 5, Morwowa 8, Morwowa 8a, Morwowa 8b
6. Piątek: 10.01.2025 ul. Łąkowa, maj. Hieronima Dekutowskiego, Słowackiego, Słoneczna, Rzeczna, Pawia, Krzywe Koło, Przedmieście, Działkowa, Piaskowa, Niećki, Sosnowa, Witosa, Kopernika, Puławska 7, 6, 4, 2, 28, Lubelska 33, Puławska 8, Puławska 12, 14, 11, 11a, 9.
7. Poniedziałek:       13.01. 2025 ul. Południowa, Kaliszańska, Zbożowa, Dolna, Puławska 10, 13, 15, 18, 17,19, 19a, 20, 21, 24, Fabryczna dawne Janiszkowice, Wiejska, Nadstawna.
8. Wtorek: 14.01. 2025 Zajączków, Grabówka, Zosin, Trzebiesza, Majdan Trzebieski,  Darowne, Leonin, Franciszków Stary, Skoków.
9. Czwartek: 16.01.2025 Emilcin, Górna Owczarnia, Góry Opolskie, Zosin po prawej stronie do Lublina, Niezdów, Jankowa, Pomorze, Elżbieta i Kol. Elżbieta
10. Środa: 15.01.2025 Łaziska i Kol. Łaziska – w kaplicy w Łaziskach – godz. 1800.

 

Rekolekcje Adwentowe 2024r.

Rekolekcje Adwentowe- 2024r.

Prowadzi: dr Marcin Zieliński z Lublina

 

Piątek, 20 . XII .2024

900         Msza Św. z nauką dla wszystkich

1200   Msza Św. z nauką dla wszystkich

1500      ŁAZISKA – Msza Św. z nauką

1600   Msza Św. z nauką dla dzieci

1700     Msza św. z nauka dla młodzieży

1800      Msza Św. z nauką dla wszystkich

 

Sobota, 21. XII .2024

900         Msza Św. z nauką dla wszystkich

1100   ŁAZISKA – Msza Św. z nauka (spowiedź)

1200   Msza Św. z nauką dla wszystkich – z Sakramentem Namaszczenia Chorych

1600   Msza Św. z nauką dla dzieci

1700     Msza Św. z nauką dla młodzieży

1800      Msza Św. z nauką dla wszystkich

 

Niedziela, 22, XII .2024

700     Msza Św. z nauką dla wszystkich

830     Msza Św. z nauką dla młodzieży

1000   Msza Św. z nauką dla dzieci

1100   ŁAZISKA – Msza Św. z nauką

1200   Msza Św. z nauką dla wszystkich

1800   Msza Św. z nauką dla wszystkich

 

OBŁOŻNIE CHORYCH ODWIEDZIMY

GRUDNIA  od- godz:  900

 ZAPRASZAMY!!!

W naszej parafii zostały wdrożone standardy ochrony dzieci.

W naszej parafii zostały wdrożone standardy ochrony dzieci. Osobą odpowiedzialną za ich funkcjonowanie jest ks. proboszcz.  Osobą zaufania, do której można zwracać się o pomoc i wsparcie jest Pani dr Elżbieta Trubiłowiczpsycholog – psychoterapeuta – superwizor Tel. 691 144 390. Z wszystkimi informacjami dotyczącymi wdrożonych standardów ochrony dzieci można zapoznać się na naszej stronie parafialnej.

 

 

Standardy ochrony dzieci w duszpasterstwie parafialnym

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu  Lubelskim.

Dokument „Standardy ochrony dzieci w duszpasterstwie parafialnym parafii „ Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim” został opracowany na podstawie „Wzoru standardu ochrony dzieci w duszpasterstwie parafialnym” przygotowanym w ramach projektu COD, pod kierunkiem Ewy Kusz.

Opracowanie:

Ks. Krzysztof Kozak

Osoba zaufana dr Elżbieta Trubiłowicz – psycholog- psychoterapeuta-superwizor.

 

Dokument do użytku wewnętrznego.

Opole Lubelskie 2024

Spis treści

Preambuła. 4

Wstęp. 4

Specyfika środowiska parafialnego. 5

Objaśnienie terminów.. 7

Osoby, ich funkcje i role w Kościele. 7

Organizacja posługi Kościoła. 8

Dzieci i osoby bezbronne. 8

Różne formy przemocy. 9

Wsparcie. 11

Przestępstwa motywowane seksualnie. 11

Osoba dramatu. 11

Zespół ds. Prewencji i jego praca. 12

Formy przemocy wobec dziecka. 13

STANDARD I: STWORZENIE I ZACHOWANIE BEZPIECZNEGO ŚRODOWISKA W PARAFII 15

STANDARD II: WERYFIKACJA, DELEGOWANIE I EDUKACJA KAPŁANÓW, OSÓB KONSEKROWANYCH I ŚWIECKICH PRACUJĄCYCH Z DZIEĆMI I Z OSOBAMI BEZBRONNYMI  W PARAFII 16

Obowiązki proboszcza. 16

Obowiązki duszpasterzy dzieci 18

STANDARD III: SPOSÓB REAGOWANIA NA OSKARŻENIA  LUB NIEWŁAŚCIWE ZACHOWANIA.. 19

STANDARD IV: ZAPEWNIENIE OPIEKI I WSPARCIA  OSOBOM SKRZYWDZONYM… 20

STANDARD V: SPOSÓB POSTĘPOWANIA Z OSKARŻONYMI  O WYKORZYSTANIE SEKSUALNE I PRZEMOC.. 22

STANDARD VI: ZASADY CHRONIĄCE  W OBSZARZE PARAFIALNYM… 23

Zasady chroniące dotyczące dzieci (granice zachowań) 23

Zasady chroniące w kontakcie bezpośrednim.. 23

Zachowania niedozwolone. 25

Inne niepożądane aktywności 25

Zachowania właściwe w naszym kręgu kulturowym.. 25

Zasady ochrony dotyczące wyjazdów.. 26

Zasady dotyczące kontaktów przez media oraz udostępniania Internetu. 26

Zasady chroniące dotyczące wszystkich, również dorosłych. 27

STANDARD VII: EDUKACJA DZIECI ORAZ OSÓB BEZBRONNYCH W OCHRONIE SWOICH GRANIC.. 28

STANDARD VIII: SZKOLENIE I STAŁE WSPARCIE DLA OSÓB ZAJMUJĄCYCH SIĘ PROFILAKTYKĄ.. 29

Zakres szkoleń na temat ochrony dzieci i osób bezbronnych oraz podstawowe kompetencje instruktora. 29

STANDARD IX: ZAPEWNIENIE JAKOŚCI I CIĄGŁOŚCI DZIAŁAŃ  W ZAKRESIE PREWENCJI 31

ZAŁĄCZNIKI 32

Preambuła

Niniejszy dokument stanowi realizację obowiązku prawnego dotyczącego wprowadzenia we wszelkich instytucjach, w których przebywają dzieci, standardów ich ochrony przed krzywdzeniem [ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606)]. Treść dokumentu została opracowana na podstawie wzoru przygotowanego przez międzydiecezjalny zespół ekspertów oraz z uwzględnieniem wytycznych prawa państwowego i kościelnego.

Wstęp

W oparciu o inicjatywy i dyskusje międzynarodowe, raporty badań na temat sytuacji dzieci w Polsce oraz coraz wyraźniejsze zaniepokojenie opinii publicznej postulat opracowania ogólnopolskiej strategii ochrony dzieci przed przemocą w naszym kraju docierał do świadomości społecznej w latach 2016- 2018 w kierunku opracowania i wdrożenia „Narodowej strategii walki z przemocą wobec dzieci”. We wnioskach różnych środowisk podkreślono, że potrzebne są działania oparte na wiedzy, empatii, dobrej diagnozie i skoordynowanym zarządzaniu. Uznawano, ze obok zagrożeń, na jakie narażone są dzieci i przed którymi należy je chronić, należy skoncentrować uwagę na szukaniu takich form wspierania i ochrony dzieci oraz reagowania na przemoc, które nie tylko będą zabezpieczały je przed dalszą przemocą, lecz także stworzą warunki do świadomego ich udziału w budowaniu bezpiecznych środowisk, czyli wyrzeczenia się wszelkiej przemocy wobec słabszych. Strategia, jaka wyłania się z dyskusji, zmierzała do usystematyzowania działań na rzecz dzieci, rozproszonych w licznych aktach prawnych, w spójny program działań realizowanych wszędzie tam, gdzie przebywają dzieci, gdzie się uczą, doskonalą swoje umiejętności artystyczne i sportowe, gdzie otrzymują pomoc w rozwoju duchowym i religijnym.

Aby ta strategia mogła się stać obowiązującym prawem w społeczeństwie, którego wrażliwość została stępiona podziałami uniemożliwiającymi wspólne i spójne działania, potrzeba było szoku spowodowanego śmiercią Kamilka z Częstochowy. Jego gehenna działa się pośród niezdolności otoczenia do rozpoznania krzywdzenia i do adekwatnego reagowania na nie. To jego śmierć przyspieszyła niemal jednomyślnie przyjęcie jeszcze przed październikowymi wyborami do Sejmu rozwiązań zawartych w tzw. „Ustawie Kamilka”. Ta ustawa zrodzona z odruchu solidarności ponad wszystkimi podziałami została bezzwłocznie przyjęta przez Kościół. Odpowiedź pasterzy, osób duchownych i kompetentnych świeckich od wielu lat zaangażowanych w ochronę dzieci oraz osób bezbronnych przed przemocą sprawiła, że Kościół jako jedna z pierwszych instytucji postanowił przyjąć i wdrożyć w swoich placówkach standardy ochrony dzieci przed przemocą. To zaangażowanie nie jest przypadkowe. Przez nie Kościół realizuje misję powierzoną mu przez Pana, aby nie zginęło żadne z tych najmniejszych. W oparciu o tę ewangeliczną misję uznaje, że dobro dziecka jest najważniejsze. Ludzie Kościoła przyjmują nie tylko ustawową, lecz przede wszystkim moralną odpowiedzialność za ochronę i promowanie dobra wszystkich dzieci oraz zobowiązują się dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczne i przyjazne środowisko, w którym dzieci są szanowane i doceniane. Niedopuszczalne jest bowiem stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Wszyscy jesteśmy więc zobowiązani do uczenia się rozpoznawania tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia oraz bezzwłocznego podejmowania działań w przypadku podejrzeń lub ujawnienia okoliczności, które mogą wskazywać, że dziecku zagraża lub dzieje się krzywda. Kościół działa sprawnie i zgodnie z procedurami, aby zapewnić dzieciom skuteczną pomoc i wsparcie na jak najwcześniejszym etapie, przestrzegając praw dziecka wynikających z Konwencji o Prawach Dziecka. Powiedzenie: „Gdzie kończy się wiedza, zaczyna się przemoc” wyznacza cel standardów. Posiadając odpowiednią wiedzę i mając świadomość zagrożeń, Kościół może w odpowiedni sposób zapobiec krzywdzie i skutecznie ochronić przed nią dzieci oraz osoby bezbronne.

Specyfika środowiska parafialnego

Parafia, jako podstawowa komórka instytucjonalna Kościoła, wyróżnia się specyficznymi obszarami działania. Odprawiane są w niej liczne nabożeństwa i uroczystości oraz sprawowane są sakramenty (Eucharystia, chrzest, bierzmowanie, I Komunia Święta, małżeństwo oraz pokuta i pojednanie). W parafii żegnamy także naszych zmarłych. Odwiedziny chorych oraz wizyty duszpasterskie dają okazję do wglądu m. in. w sytuację rodzinną i materialną parafian, również w kontekście zauważenia krzywdy i przemocy, a co za tym idzie dają możliwość podjęcia odpowiednich kroków zapobiegawczych lub interwencji. W parafii funkcjonują rożne grupy duszpasterskie, odbywają się zbiórki ministrantów i lektorów, Akademii Młodzieżowej, wyjazdy parafialne z duszpasterzami (pielgrzymki, obozy dla dzieci i młodzieży). Funkcjonuje kancelaria parafialna oraz media parafialne (strona internetowa oraz profil w mediach społecznościowych). Istnieje rada parafialna, która wspiera duszpasterzy w działalności religijnej. Parafia dysponuje i zarządza własnymi funduszami. Praktykowany jest też system hierarchiczny: proboszcz i wikariusze. Proboszcz często przez wiele lat towarzyszy w życiu duchowym swoich parafian. Parafianie uczestniczą natomiast w wydarzeniach związanych z życiem osobistym duszpasterzy, tj. prymicje czy rocznice święceń. Księża bywają zapraszani przez parafian na uroczystości rodzinne. W parafii zatrudnieni są również pracownicy świeccy lub osoby życia konsekrowanego. Często posługują tam także wolontariusze oraz są inne osoby zatrudnione do prac związanych z działalnością parafii: szafarze nadzwyczajni Komunii Świętej, ministranci, konserwatorzy, organista, gospodyni. Przy parafii funkcjonują również osoby szukające pomocy.  Czasami również parafia udostępnia pomieszczenia parafialne innym podmiotom zewnętrznym.

To w parafii głównie toczy się życie sakramentalne wiernych, a życie rodzinne wokół celebracji roku liturgicznego. Rodzice w zaufaniu przyprowadzają swoje dzieci do parafii i oczekują, że będą tam one bezpieczne. Parafianie są osobami w różnym wieku, w różnej sytuacji rodzinnej i zawodowej, a duszpasterze i osoby pracujące na rzecz parafii mają nierzadko wgląd w ich potrzeby oraz możliwość zaradzenia im. Z tego powodu standardy ochrony dzieci w obszarze parafialnym poszerzone zostały o ochronę osób dorosłych i nie dotyczy to wyłącznie osób zależnych, bezbronnych, lecz wszystkich. Mają one za zadanie chronić przed wszelkiego rodzaju nadużyciami, przed krzywdą, przemocą, w tym przed wykorzystaniem seksualnym. Działają w obie strony – chronią zarówno parafian, jak i osoby duchowne, pracowników i wolontariuszy parafii.

Ten szeroki zakres działalności oraz wielość osób zaangażowanych w życie parafialne, mogących mieć dostęp do dzieci i młodzieży oraz posiadających wgląd w prywatne życie parafian, zobowiązuje nas do szczegółowego opracowania zasad ochrony.

Sama dynamika życia parafialnego zawiera w sobie specyficzne czynniki chroniące przed przemocą, takie jak: poczucie sacrum, permanentna formacja, społeczne zaufanie, poczucie przynależności i wzajemna odpowiedzialność, relacje oparte na zasadach ewangelicznych, wspólnotowość, w tym przynależność młodzieży do pozytywnej grupy rówieśniczej oraz publiczność działań (większość aktywności dzieje się na oczach innych), w tym dozór rodziców. Dodatkowo, przy okazji nagłych wezwań do chorych lub podczas wizyt duszpasterskich istnieje możliwość dostrzeżenia specyficznych potrzeb parafian lub deficytów, w tym przemocy w obszarze rodzinnym i podjęcia odpowiedniej interwencji. Księża posługujący w parafii są często tymi osobami, do których zwracają się o pomoc osoby doświadczające jakiejkolwiek krzywdy, szukające wsparcia i zrozumienia.

Jednakże w specyficznej dynamice życia parafialnego obecne są również czynniki zagrażające, ułatwiające zaistnienie przemocy. Będą nimi np. społeczne zaufanie i autorytet, jakim cieszą się księża, w tym klerykalizm, a także atmosfera zależności i posłuszeństwa hierarchii sprzyjająca zachowaniu tajemnicy oraz brak nadzoru z zewnątrz. Wiedza duszpasterzy o życiu parafian, znajomość ich tajemnic, warunków materialnych, problemów i potrzeb oraz fizyczna obecność w ich przestrzeni prywatnej daje możliwość manipulacji i wykorzystania, stanowi poważny czynnik zagrożenia. Niebezpieczne jest też nawiązywanie przez księży specyficznych relacji, polegających na wyróżnianiu wybranych parafian. Niedojrzałość księży czy zaangażowanie współpracowników, przede wszystkim charyzmatycznych i autorytarnych liderów- celebrytów zawsze będzie zagrożeniem. Ewentualny brak wiedzy i kompetencji spowiedników zawsze będą sprzyjały wystąpieniu nadużyć duchowych. Z wyżej wymienionych powodów zredagowane zostały poniższe standardy ochrony.

Objaśnienie terminów

Osoby, ich funkcje i role w Kościele

Ksiądz, prezbiter, kapłan, duchowny – ochrzczony mężczyzna, który przyjął święcenia kapłańskie.

Duchowieństwo, kler – (diakoni, prezbiterzy, biskupi) – mężczyźni ochrzczeni, którzy przyjęli święcenia w stopniu diakonatu, prezbiteratu lub biskupie.

Osoby konsekrowane – osoby, które w sposób szczególny poświęcają życie Bogu. Łączy je konsekracja, która wiąże się ze złożeniem Bogu ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, chociaż zależy to od charyzmatu konkretnej wspólnoty. Należą do nich członkowie stowarzyszeń zakonnych oraz świeckie osoby konsekrowane.

Osoba świecka – członek Kościoła katolickiego, który nie przyjął święceń.

Biskup – biskup diecezjalny, ordynariusz ordynariatu, prałat Prałatury Personalnej Kościoła łacińskiego oraz hierarcha Kościołów wschodnich.

Proboszcz – prezbiter mianowany przez biskupa diecezjalnego na urząd proboszcza, czyli przełożonego wspólnoty parafialnej.

Personel kościelny – duchowny, osoba zakonna lub inna osoba zatrudniona przez Kościół na podstawie umowy, podwykonawstwa, dobrowolnie lub nieodpłatnie.

Szafarz nadzwyczajny Komunii Świętej – osoba nie posiadająca święceń, ale wyznaczona do pomocy w udzielaniu Komunii Świętej.

Wolontariusz – osoba, która na rzecz innych osób lub danej grupy społecznej dobrowolnie i bezpłatnie świadczy pracę wykraczającą poza związki rodzinno- koleżeńsko- przyjacielskie. Określnie „bezpłatna” nie oznacza „bezinteresowna” lecz „bez wynagrodzenia materialnego”.

Organizator wyjazdu – osoba/ podmiot uprawniony do organizacji wyjazdu dzieci – parafie, wspólnoty religijne, szkoły, placówki, przedsiębiorcy podlegający ustawie o usługach turystycznych, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki nieposiadające osobowości prawnej.

Organizacja posługi Kościoła

Diecezja – diecezja, archidiecezja, ordynariat, prałatura personalna Kościoła łacińskiego i eparchia Kościoła wschodniego.

Parafia – określona wspólnota wiernych, utworzona na sposób stały w Kościele partykularnym, nad którą pieczę pasterską, pod władzą biskupa diecezjalnego, powiedzą się proboszczowi jako jej własnemu pasterzowi.

Duszpasterstwo parafialne – sytuacja, w której jedna osoba jest odpowiedzialna za dobro drugiej lub za wspólnotę wyznaniową. Obejmuje celebrowanie liturgii, zapewnienie porad i wsparcia duchowego, edukację, poradnictwo, opiekę medyczną i pomoc w potrzebie. Wszelka praca polegająca na nadzorze lub wychowaniu dzieci jest dziełem duszpasterskim.

Duszpasterstwo pozaparafialne – duszpasterstwa, wspólnoty, grupy gromadzące młodych ludzi (młodzież licealna, studenci, młodzi dorośli), w tym wolontariuszy, wakacyjne spotkania młodych (organizowane przez zgromadzenia zakonne i wspólnoty), festiwale młodzieżowe, rekolekcje wyjazdowe, wspólnoty różnych stanów, pielgrzymki piesze, pielgrzymki autokarowe, środowiska harcerskie. To dzieła, które mogą działać przy parafiach, ale mają struktury pozaparafialne.

Klerykalizm – postawa wobec duchowieństwa/osoby zakonnej charakteryzująca się nadmiernym szacunkiem i przekonaniem o ich wyższości moralnej. Może wynikać z mentalnej izolacji niektórych duchownych od wspólnoty wiernych.

Dzieci i osoby bezbronne

Dziecko – osoba poniżej 18. roku życia.

Małoletni – w rozumieniu polskiego prawa cywilnego osoba, która nie ukończyła 18 lat lub nie zawarła małżeństwa.

Nieletni – w rozumieniu prawa karnego osoba, która w momencie popełnienia czynu zabronionego nie ukończyła 17 lat.

Wiek bezwzględnej ochrony – wiek niższy niż wiek zgody. Czynność seksualna z osobą w wieku ochronnym jest czynem zabronionym (wykorzystanie seksualne), a osoba dopuszczająca się jej lub doprowadzająca do niej podlega odpowiedzialności karnej. Wiek ten w Polsce obecnie wynosi 15 lat.

Dziecko wykorzystane seksualnie – każde dziecko w wieku bezwzględnej ochrony, jeśli osoba dojrzała seksualnie, czy to przez świadome działanie, czy też przez zaniedbywanie swoich społecznych obowiązków lub obowiązków wynikających ze specyficznej odpowiedzialności za dziecko, dopuszcza się zaangażowania dziecka w jakąkolwiek aktywność natury seksualnej, której intencją jest zaspokojenie osoby dorosłej (Standing Committee on Sexually Abused Children).

Opiekun – osoba sprawująca pieczę nad dzieckiem, uprawniona do reprezentacji dziecka oraz posiadająca władzę prawną do dbania o interesy osobiste i majątkowe innej osoby (rodzic, rodzic zastępczy, osoba uprawniona przez rodzica).

Zgoda opiekuna – zgoda rodzica lub opiekuna, rodzica zastępczego, opiekuna tymczasowego. W przypadku braku porozumienia między rodzicami zgodę może zastąpić orzeczenie sądu rodzinnego.

Osoba dorosła bezbronna – zgodnie z art. 1. ust. 2b listu apostolskiego Vos Estis Lux Mundi jest to każda osoba znajdująca się w stanie niepełnosprawności, upośledzenia fizycznego lub psychicznego, a także pozbawiona wolności osobistej, która w rzeczywistości, nawet sporadycznie, ogranicza ich zdolność zrozumienia, chęci lub przeciwstawienia się przestępstwu w inny sposób.

Różne formy przemocy

Uwikłanie – każda relacja, w której ktoś doświadcza strachu, lęku, poczucia winy, poczucia krzywdy, frustracji, poniżenia, zniewolenia, zależności, dominacji, niemożności bycia sobą, nieszczerości, braku autentyczności, przemocy emocjonalnej, fizycznej, seksualnej czy ekonomicznej.

Nadużycie – postępowanie lub czyn niezgodny z przyjętymi normami postępowania. Oznacza używanie czegoś ponad miarę oraz wykorzystywanie czegoś w niewłaściwy sposób.

Nadużycie władzy – nadużycie stanowiska, funkcji lub obowiązku w celu wykorzystania innej osoby. Może przybierać różne formy i obejmować sytuacje, w których dana osoba ma władzę nad inną osobą na mocy swojego związku (np. pracodawca- pracownik, nauczyciel- uczeń, trener- sportowiec, rodzic/opiekun- dziecko, duchowny/osoba konsekrowana- parafianin) i wykorzystuje tę władzę na swoją korzyść.

Przemoc duchowa – odwoływanie się do przekonań religijnych i wiary osoby w celu wyrządzenia jej szkody. Może mieć negatywny wpływ na duchowość osoby poszkodowanej, zwłaszcza gdy dopuszcza się jej osoba posiadająca duchowy autorytet i zaufanie w Kościele.

Przemoc domowa – jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób, w szczególności narażające na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność (w tym wolność seksualna), powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Zaniedbanie wobec osoby dorosłej – niezapewnienie przez opiekuna środków niezbędnych do życia osobie, którą się opiekuje.

Przemoc wobec osób starszych – pojedyncze lub powtarzające się działanie lub brak odpowiedniego działania, mające miejsce w jakimkolwiek związku, w którym oczekuje się zaufania, powodujące krzywdę lub cierpienie osoby starszej.

Przemoc emocjonalna względem dorosłych – powszechna forma przemocy mająca miejsce w bliskich związkach. Przemoc emocjonalna jest definiowana jako molestowanie, które ma miejsce, gdy dana osoba jest poddawana zachowaniom lub działaniom mającym na celu jej kontrolowanie, z zamiarem wyrządzenia jej krzywdy emocjonalnej lub strachu, poprzez manipulację, izolację lub zastraszanie.

Bullying – znęcanie się, zastraszanie, prześladowanie werbalne, społecznie oraz fizyczne.

Gaslighting – przemoc psychiczna polegająca na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, że ofiara przemocy z czasem przestaje ufać swoim osądom, staje się zdezorientowana, zalękniona i traci zaufanie do swojej pamięci czy percepcji. Jeśli manipulacja jest stosowana stale i metodycznie, może w końcu doprowadzić do tego, że ofiara zacznie kwestionować swoje zdrowie psychiczne.

Grooming – zachowanie mające na celu izolację osoby, uczynienie jej zależną, skłonną do zaufania i bardziej podatną na agresywne zachowanie.

Seksizm – uprzedzenie lub dyskryminacja ze względu na płeć.

Seksualizacja – proces, w wyniku którego wartościowanie drugiej osoby oraz siebie samego dokonywane jest przez pryzmat atrakcyjności seksualnej, uprzedmiotowienie osoby pod względem seksualnym lub narzucenie seksualności w niewłaściwy sposób.

Cyberprzemoc – wszelka przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych (komunikatorów, czatów, stron internetowych, mediów społecznościowych, blogów, SMS-ów, MMS-ów). Może mieć formę wulgarnych wiadomości, obraźliwych komentarzy (hejt, trolling), rozpowszechniania zdjęć ukazujących dziecko w niekorzystnym świetle, zastraszania, śledzenia (cyberstalking) oraz ujawniania tajemnic (outing).

Wsparcie

Niebieska Linia – https://www.niebieskalinia.info/

Procedury „Niebieskiej Karty” – jest narzędziem, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej, obejmuje również współpracę przedstawicieli różnych instytucji i podmiotów, które są zobowiązane do reagowania w przypadku uzyskania informacji o wystąpieniu przemocy domowej.

Przestępstwa motywowane seksualnie

Przestępstwo kanoniczne wykorzystania seksualnego – przestępstwa popełnione przez duchownych i osoby życia konsekrowanego. Należą do nich: zmuszanie kogoś za pomocą przemocy, groźby lub nadużycia władzy do wykonania lub poddawania się czynnościom seksualnym; wykonywanie czynności seksualnych z dzieckiem lub osobą bezbronną; produkcja, wystawianie, posiadanie lub dystrybucja (również drogą elektroniczną) pornografii z udziałem dzieci, a także werbowanie lub nakłanianie dziecka lub osoby bezbronnej do udziału w tworzeniu pornografii.

Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności – zgwałcenie, wykorzystanie seksualne osoby bezradnej lub niepoczytalnej, seksualne wykorzystanie zależności, seksualne wykorzystanie dziecka, uwodzenie dziecka poniżej lat 15 z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej, propagowanie pedofilii, kazirodztwo, pornografia, zmuszanie do prostytucji, czerpanie zysku z cudzego nierządu.

Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – rejestr obywateli polskich, którzy dopuścili się przestępstw z pobudek seksualnych. Składa się z Rejestru publicznego i Rejestru z dostępem ograniczonym (https://arch-bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/rejestr-sprawcow-przestepstw-na-tle-seksualnym/).

Osoba dramatu

Osoba pokrzywdzona – osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo.

Osoby pokrzywdzone przemocą w rodzinie – osoby najbliższe, inne osoby pozostające w stałym lub przemijającym stosunku zależności od osoby stosującej przemoc.

Skarżący – każda osoba składająca skargę zawierającą zarzut, podejrzenie, obawę lub zgłoszenie naruszenia prawa.

Podejrzany – osoba, wobec której istnieją podejrzenia popełnienia przestępstwa, ale nie postawiono jeszcze zarzutów.

Oskarżony – osoba, której postawiono zarzuty karne.

Przestępca seksualny – osoba, która przyznała się do wykorzystania seksualnego lub której odpowiedzialność za wykorzystanie została orzeczona przez właściwy sąd i/lub procedurę kościelną.

Zespół ds. Prewencji i jego praca

Osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci – osoba wyznaczona przez przełożonego danego dzieła duszpasterskiego, danej grupy parafialnej, sprawująca nadzór nad prawidłowym stosowaniem standardów ochrony dzieci.

Osoba zaufana – osoba wyznaczona przez przełożonego danego dzieła duszpasterskiego, ciesząca się zaufaniem i odpowiednio przygotowana, odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach dotyczących przemocy.

Osoba odpowiedzialna za interwencję – zarządca placówki (proboszcz) odpowiedzialny za podejmowanie interwencji w przypadku zaistnienia przemocy.

Kompetencje miękkie – umiejętności psychospołeczne, np. komunikatywność, asertywność.

Konflikt interesów – sytuacja (postrzegana lub rzeczywista), w której konflikt pomiędzy obowiązkami służbowymi danej osoby a jej prywatnymi interesami może mieć wpływ na wykonywanie tych obowiązków. Taki konflikt zazwyczaj wiąże się z przeciwstawnymi zasadami lub niezgodnymi życzeniami albo potrzebami i może wystąpić, gdy osoba pełni wiele ról.

Lojalność środowiskowa – silna lojalność wobec danego środowiska, grupy ludzi, wspólnoty, instytucji lub przełożonego, która może przyjmować formy pozytywne (dochowanie tajemnicy) lub negatywne (niereagowanie bądź zaprzeczanie przemocy).

Dane osobowe – wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania żyjącej osoby fizycznej, a także poszczególne informacje, które w połączeniu ze sobą mogą prowadzić do zidentyfikowania tożsamości danej osoby (imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail, numer dowodu tożsamości, dane lokalizacyjne, adres IP itp.).

Wniosek o wgląd w sytuację rodziny – pismo może zostać złożone przez każdą osobę fizyczną lub prawną, która chce, aby sąd zbadał aktualną sytuację rodzinną. Wniosek nie podlega opłacie sądowej, a jego ewentualne odrzucenie przez sąd nie skutkuje żadnymi konsekwencjami.

Formy przemocy wobec dziecka

Przemoc wobec dzieci – wszelkie formy złego traktowania fizycznego i/lub emocjonalnego, wykorzystania seksualnego, zaniedbania lub niedbałego traktowania, wyzysku komercyjnego lub innego, skutkujące rzeczywistą lub potencjalną szkodą dla zdrowia, przetrwania, rozwoju lub godności dziecka w kontekście relacji odpowiedzialności, zaufania lub siły. Dzieli się na pięć podtypów, a w przypadku Kościoła katolickiego można wyróżnić ich w sumie sześć:

  • Przemoc fizyczna– to przemoc, w wyniku której dziecko doznaje fizycznej krzywdy lub jest nią potencjalnie zagrożone. Krzywda ta następuje w wyniku działania bądź zaniechania działania ze strony rodzica lub innej osoby odpowiedzialnej za dziecko, a także której dziecko ufa, bądź która ma nad nim władzę. Może być ona jednorazowa lub powtarzalna.
  • Przemoc psychiczna i emocjonalna– przewlekła, niefizyczna, szkodliwa interakcja wobec dziecka, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania. Zaliczamy do niej m. in. niedostępność emocjonalną, zaniedbywanie emocjonalne, relację z dzieckiem opartą na wrogości, obwinianiu, oczernianiu, odrzuceniu, nieodpowiednie rozwojowo lub niekonsekwentne interakcje z dzieckiem, niedostrzeganie lub nieuznawanie indywidualności dziecka i jego granic psychicznych.
  • Zaniedbywanie dziecka– chroniczne lub incydentalne niezaspokajanie potrzeb fizycznych lub psychicznych dziecka i nierespektowanie jego podstawowych praw, powodujące zaburzenia jego zdrowia lub trudności w rozwoju. Dochodzi do niego w relacji dziecka z osobą odpowiedzialną za opiekę, wychowanie i ochronę dziecka.
  • Narażenie na przemoc w rodzinie– forma psychicznego znęcania się nad dzieckiem, w której dziecko jest świadkiem, gdy inny członek rodziny doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej oraz widzi szkody wyrządzone osobom lub mieniu wskutek agresywnego zachowania.
  • Wykorzystanie seksualne dziecka– to włączenie dziecka w aktywność seksualną, której nie jest ono w stanie w pełni zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody lub na którą nie jest dojrzałe rozwojowo i nie może zgodzić się w ważny prawnie sposób. Następuje wtedy, gdy mamy do czynienia z aktywnością seksualną między dzieckiem a dorosłym lub dzieckiem a innym dzieckiem, jeśli te osoby ze względu na wiek bądź stopień rozwoju pozostają w relacji opieki, zależności, władzy. Obejmuje zachowania z kontaktem fizycznym (w tym penatracyjne) oraz bez kontaktu fizycznego (seksualizacja, robienie zdjęć i filmów, zmuszanie do oglądania czynności seksualnych itp.). Obejmuje również wyzyskiwanie seksualne dzieci (czerpanie zysku z pornografii z udziałem dzieci lub prostytucji dziecięcej). Wpisuje się w to również grooming wobec dzieci (przygotowanie dziecka do wykorzystania seksualnego).
  • Przemoc duchowa– rodzaj nadużycia, który ma miejsce w społecznościach religijnych, jest motywowana przykazaniami religijnymi, tekstami lub doktrynami. Może to być przemoc przejawiająca się poprzez potępianie członka wspólnoty z powodu jego orientacji seksualnej, życiowych wyborów, płci, rasy. Przemocą religijną jest również wykorzystywanie seksualne członka kościoła przez osobę duchowną lub inną osobę ze społeczności religijnej, która wykorzystuje do tego podstęp lub powołuje się na wartości religijne. Obejmuje też akty przemocy wobec instytucji religijnych, ludzi, przedmiotów lub wydarzeń, w tym akcji liturgicznych.

Przemoc rówieśnicza – występuje, gdy dziecko doświadcza rożnych form przemocy ze strony rówieśników (agresja rówieśnicza, bullying). Ma miejsce wtedy, gdy działanie ma na celu wyrządzenie komuś krzywdy lub sprawienie przykrości, ma charakter systematyczny, a ofiara jest słabsza od sprawców. Obejmuje przemoc werbalną (przezywanie, ośmieszanie, dogadywanie), relacyjną (wykluczenie, izolowanie, ignorowanie), fizyczną (pobicie, popychanie, szarpanie) oraz elektroniczną (złośliwe SMS-y, wpisy w mediach społecznościowych, umieszczanie zdjęć i filmów w Internecie).

STANDARD I: STWORZENIE I ZACHOWANIE BEZPIECZNEGO ŚRODOWISKA W PARAFII

  • W parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim został opracowany i wprowadzony w życie dokument, w którym zawarta jest polityka ochrony przebywających tam dzieci i osób dorosłych zgodnie z obowiązującymi standardami wyznaczonymi zarówno przez dokumenty państwowe (Ustawa o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw z dn. 28 lipca 2023 r. – tzw. „Ustawa Kamilka”), jak też na podstawie wskazań wynikających z Wytycznych Kościoła katolickiego w Polsce.
  • W przygotowanie wewnętrznego dokumentu uczestniczą, oprócz osób duchownych, zaangażowani świeccy oraz dzieci formujące się w grupach parafialnych.
  • W parafii został powołany i działa Zespół ds. Prewencji (patrz: Standard II).
  • Polityka ochronna dotyczy szczegółowo opisanych zasad bezpieczeństwa i sposobów ochrony przebywających tam dzieci i bezbronnych dorosłych. Dokument obejmuje zagadnienia:
    • Rekrutacji personelu i osób zaangażowanych duszpastersko w parafii;
    • Bezpiecznych relacji pomiędzy dorosłymi zatrudnionymi i pomagającymi duszpastersko w parafii a dziećmi i bezbronnymi dorosłymi;
    • Bezpiecznych relacji w grupach rówieśniczych;
    • Bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu i mass mediów;
    • Zasad ochrony wizerunku i danych osobowych;
    • Sposobu reagowania w parafii na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej i zasady prowadzenia rejestru interwencji (Załącznik nr 3);
    • Sposobu udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym.
    • Standardy ochrony są dostępne w parafii oraz zostały podane do publicznej wiadomości na stronie parafialnej oraz na tablicy ogłoszeń.

STANDARD II: WERYFIKACJA, DELEGOWANIE I EDUKACJA KAPŁANÓW, OSÓB KONSEKROWANYCH I ŚWIECKICH PRACUJĄCYCH Z DZIEĆMI I Z OSOBAMI BEZBRONNYMI
W PARAFII

Obowiązki proboszcza

  • Proboszcz parafii zobowiązany jest do wdrożenia w życie standardów ochrony przed przemocą.
  • Niezastosowanie się do standardów personalnie obciąża odpowiedzialnością proboszcza, również względem prawa.
  • O każdej osobie zaangażowanej w parafii i mającej kontakt z dziećmi w obszarze wychowania, edukacji, wypoczynku, leczenia, świadczenia porad psychologicznych, rozwoju duchowego, uprawiania sportu oraz realizujących inne zadania związane z pracą z dziećmi proboszcz pozyskuje informacje z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (https://arch-bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/rejestr-sprawcow-przestepstw-na-tle-seksualnym/).
  • Przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do działalności (również wolontariackiej) związanej z wyżej wspomnianymi przestrzeniami działalności duszpasterskiej proboszcz ma obowiązek uzyskania od tej osoby informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdz. XIX k. k. (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu) oraz w rozdz. XXV k. k. (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości), a także w zakresie art. 189a k. k. (handel ludźmi), art. 207 k. k. (znęcanie się nad osobą najbliższą lub pozostającą w stosunku zależności) oraz przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
  • Jeśli parafia zatrudnia firmy zewnętrzne lub udostępnia pomieszczenia podmiotom zewnętrznym, a ich działalność nie obejmuje kontaktu z dziećmi, należy zadbać, aby dzieci faktycznie nie przebywały same w obecności osób zatrudnionych w zewnętrznych firmach. Należy również osoby te lub zarządcę podmiotu zewnętrznego zapoznać ze standardami ochrony dzieci i przyjąć od nich stosowne oświadczenie (Załącznik nr 2).
  • Zadaniem proboszcza jest powołanie Zespołu ds. Prewencji. W jego skład wchodzą: osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci, osoba zaufana oraz osoba odpowiedzialna za interwencję.
    • Osoba odpowiedzialna za standardy – zajmuje się wdrażaniem, rozpowszechnianiem standardów w parafii oraz pilnuje, aby były one przestrzegane. W każdej grupie formacyjnej można wyznaczyć odrębną osobę, która znając powyższy dokument, będzie czuwała nad wypełnianiem postanowień tu zawartych.
    • Osoba zaufana – zostaje powołana w celu przyjmowania zgłoszeń w przypadku naruszenia standardów lub zaistnienia incydentów przemocy. Powinna to być osoba budząca zaufanie, odpowiednio przygotowana, posiadająca kompetencje miękkie oraz predyspozycje do kontaktu z osobami skrzywdzonymi. Nie posiada ona kompetencji, aby na własną rękę interweniować w celu weryfikacji podejrzeń i zgłoszonych faktów. Powinna natomiast współpracować z osobą odpowiedzialną za interwencję. Jest ona zobowiązana do zachowania poufności (Załącznik nr 4).
    • Osoba odpowiedzialna za interwencję – powinien być to zarządca placówki, czyli proboszcz. Może również delegować do tego zadania kompetentną osobę.

Osoby wchodzące w skład Zespołu ds. Prewencji, któremu przewodzi proboszcz, ściśle ze sobą współpracują. Wskazane jest, aby były to osoby świeckie, cieszące się powszechnym zaufaniem, odpowiednio przeszkolone (patrz: Standard VIII), które będą potrafiły działać w konkretnej sytuacji. Nie mogą być uwikłane w lojalność środowiskową lub w konflikcie interesów.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości powołania całego zespołu, należy powołać przynajmniej jedną osobę, która będzie łączyła powyższe funkcje.

Zespół ten współpracuje również z osobami odpowiedzialnymi w diecezji za prewencję oraz z delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Wszelka działalność dotycząca ochrony oraz interwencji i pomocy musi być dokumentowana. Wpisów w rejestrze zdarzeń dokonują osoby bezpośrednio zaangażowane w daną aktywność (zazwyczaj będzie to osoba zaufana lub osoba odpowiedzialna za interwencję). Proboszcz natomiast odpowiedzialny jest za bezpieczne przechowywanie notatek. Rejestr (Załącznik nr 3) prowadzi się zgodnie z zasadami ochrony danych wrażliwych. Notatką taką posługujemy się w działaniach interwencyjnych, czyli przy zgłaszaniu sprawy na Policji lub w Prokuraturze.

Obowiązki duszpasterzy dzieci

Duszpasterze dzieci są zobowiązani:

  • Czuwać nad własną dojrzałością emocjonalną, psychiczną i duchową;
  • Powoływać na funkcje animatorów i wychowawców osoby odznaczające się żywą wiarą, rzetelne, odpowiednio przeszkolone oraz zweryfikowane pod kątem prawnym;
  • Wspierać dzieci w ich rozwoju ku dojrzałości;
  • Troszczyć się o respektowanie zasad kultury względem dzieci oraz wśród nich;
  • Czuwać nad równym traktowaniem wszystkich dzieci, uwzględniając ich szczególne potrzeby i osobiste uwarunkowania;
  • Dbać o przestrzeganie prawa do nienaruszalności cielesnej i prywatności;
  • Organizować działania duszpasterskie w miejscach bezpiecznych;
  • Utrzymywać możliwie żywy i transparentny kontakt z rodzicami dzieci;
  • Dbać o przestrzeganie zasad prywatności i ochrony wizerunku oraz danych osobowych dzieci (Załącznik nr 5).

 

STANDARD III: SPOSÓB REAGOWANIA NA OSKARŻENIA
LUB NIEWŁAŚCIWE ZACHOWANIA

  • W przypadku przemocy fizycznej bądź seksualnej, gdy sprawcą jest osoba dorosła lub dziecko, należy ten fakt niezwłocznie zgłosić zgodnie z prawem do organów ścigania lub do delegata odpowiedniej instytucji kościelnej.
  • Gdy sprawa dotyczy niewłaściwego zachowania osób świeckich zatrudnionych w parafii bądź wolontariuszy, sprawę należy zbadać i podjąć adekwatne kroki w zależności od tego, czego dotyczyło to zachowanie. Każdorazowo, gdy dojdzie do przekroczenia zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania należy podjąć z tą osobą rozmowę dyscyplinującą, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, to okresowo lub stale zawiesić ją w działalności lub wycofać z pracy duszpasterskiej.
  • Gdy niewłaściwe zachowanie dotyczy dziecka, należy o tym fakcie niezwłocznie powiadomić jego rodziców lub opiekunów prawnych, a następnie wraz z nimi podjąć odpowiednie działania w celu wyjaśnienia sytuacji.
  • Jeśli sprawa dotyczy niewłaściwych zachowań dzieci względem siebie nawzajem, należy zawiadomić rodziców dzieci zaangażowanych w konflikt i wraz z nimi przeanalizować zaistniałą sytuację oraz podjąć stosowne kroki w celu wyjaśnienia sprawy.
  • Osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń jest zobowiązana do współpracy z proboszczem oraz delegatem diecezjalnym.
  • Wszystkie informacje o niewłaściwym zachowaniu powinny być traktowane priorytetowo oraz przyjmowane poważnie w ramach działalności prewencyjnej.
  • Jeśli jakaś osoba dorosła zaangażowana w pracę duszpasterską w parafii dowie się od dziecka, że doświadcza ono jakiejkolwiek przemocy, automatycznie ma obowiązek, stosownie do treści art. 304 k. p. k. (mówiącego o tym, że każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma obowiązek zawiadomić o tym organy ścigania), złożyć zawiadomienie na Policji lub w Prokuraturze.

STANDARD IV: ZAPEWNIENIE OPIEKI I WSPARCIA
OSOBOM SKRZYWDZONYM

  • Każda osoba, która mówi, że czuje się skrzywdzona fizycznie lub psychicznie, powinna zostać przyjęta z szacunkiem i empatią oraz uważnie wysłuchana.
  • Osoba skrzywdzona powinna otrzymać niezbędne informacje na temat możliwych form pomocy, z których może skorzystać na terenie parafii lub poza nią.
  • W sytuacji, gdy osoba wskazana jako sprawca jest kapłanem, osobą życia konsekrowanego lub inną osobą zaangażowaną w działalność duszpasterską w parafii, należy jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo osobie skrzywdzonej. W tym celu powinno się odseparować podejrzanego o wyrządzenie krzywdy od osoby poszkodowanej. Następnie należy udzielić jej pomocy, której potrzebuje, przy czym nie należy obarczać ich kosztami udzielanej im pomocy.
  • Troska duszpasterska wobec osoby skrzywdzonej i jej bliskich polega przede wszystkim na życzliwym wysłuchaniu skargi i pomocy w odbudowaniu jej więzi z Bogiem i zaufania do wspólnoty Kościoła. Powinna być zorganizowana w porozumieniu z diecezjalnym duszpasterzem ds. pomocy duchowej osobom skrzywdzonym.
  • W przypadku, gdy osoba skrzywdzona należała do jakiejś grupy formacyjnej działającej przy parafii, również inni uczestnicy tej grupy powinni zostać objęci opieką duszpasterską, a w razie potrzeby również psychologiczną.
  • W przypadku, gdy osobą skrzywdzoną jest dziecko, pomocą powinni zostać objęci również członkowie jego rodziny.
  • Klarowność działań zakłada również, że informacja zostanie we właściwy sposób przedstawiona parafianom, a w razie potrzeby również każdy, kto tego będzie potrzebował, otrzyma stosowną pomoc. Należy jednak pamiętać o zachowaniu zasady dobrego imienia osoby skrzywdzonej.
  • W przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy przestępstwa określonego w prawie karnym lub kanonicznym, osoba przyjmująca zgłoszenie postępuje zgodnie z procedurami określonymi w Wytycznych KEP.
  • W przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy innej krzywdy czy niewłaściwego zachowania, osoba zgłaszająca otrzymuje informację o podjętych w tej sprawie krokach.
  • Należy pamiętać, że wszelkie działania i informacje uzyskane w toku sprawy są objęte klauzulą poufności, ale osoby skrzywdzonej nie wolno zobowiązywać do zachowania tajemnicy.

 

 

STANDARD V: SPOSÓB POSTĘPOWANIA Z OSKARŻONYMI
O WYKORZYSTANIE SEKSUALNE I PRZEMOC

  • Do wspólnoty parafialnej mogą należeć osoby, które są oskarżone o różne przestępstwa albo posiadają wyrok w zawieszeniu, a także osoby, które wróciły do środowiska po odbytym wyroku. Nie powinny one pracować z dziećmi, natomiast mają prawo do opieki duszpasterskiej i powinny być objęte pomocą ze strony parafii.
  • W sytuacji, gdy podejrzanym w sprawie lub oskarżonym jest dziecko, należy współpracować z jego rodzicami lub opiekunami prawnymi, w takim zakresie, w jakim jest to możliwe. Powinni zostać oni także objęci troską i opieką duszpasterską, a w razie potrzeby również psychologiczną.
  • W sytuacji, gdy podejrzaną lub oskarżoną osobą jest kapłan lub osoba życia konsekrowanego, należy zastosować się do wskazań uzyskanych od biskupa miejsca lub przełożonych zgromadzenia zakonnego. W sytuacji, gdy podejrzenie lub oskarżenie dotyczy proboszcza, osoba odpowiedzialna w parafii za interwencję zgłasza sprawę bezpośrednio do diecezjalnego delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. W tym przypadku zostają wprowadzone procedury opracowane w Wytycznych KEP.
  • W sytuacji, gdy osobą podejrzaną lub oskarżoną jest świecki pracownik parafii lub wolontariusz działający na terenie parafii, należy go odsunąć od pełnionej pracy, jeśli polega ona na kontaktach z dziećmi na czas wyjaśnienia sprawy lub do czasu ogłoszenia decyzji Prokuratury. Należy też niezwłocznie objąć tą osobę opieką zarówno duszpasterską, jak i psychologiczną.
  • W trakcie procesu wyjaśniania sprawy oraz podczas podawania publicznie informacji należy bezwzględnie zadbać o zachowanie ochrony dobrego imienia domniemanego sprawcy.
  • W przypadku, gdy zaistniały fałszywe oskarżenia, zarzuty nie zostały potwierdzone, a informacja o oskarżeniu dotarła do osób stronnych, należy bezzwłocznie przekazać informację o niewinności oskarżonego w formie komunikatu biskupa miejsca.

 

STANDARD VI: ZASADY CHRONIĄCE
W OBSZARZE PARAFIALNYM

Zasady chroniące dotyczące dzieci (granice zachowań)

Dzieckiem jest osoba, która nie ukończyła 18 lat. Dziecko, rozwijając się, konstytuuje siebie jako osobę. Potrzebuje do tego opieki, troski, serdeczności, kształcenia i wychowania. Dzieje się to w rodzinie, ale również poprzez relacje z autorytetami oraz wartościami przekazywanymi w środowisku rówieśniczym i wychowawczym. Wszelkie odziaływanie wychowawcze zawsze musi się dokonywać z poszanowaniem woli rodziców lub opiekunów prawnych.

Wprawdzie niemożliwe jest stworzenie wyczerpującej listy zachowań niepożądanych, ani też wskazanie precyzyjnych granic wszystkich zachowań, należy jednak kierować się poniższymi wskazówkami oraz roztropnością i wrażliwością ewangeliczną.

Zasady te dotyczą nie tylko relacji dorosły – dziecko, ale również relacji pomiędzy dziećmi (Załącznik nr 5).

Zasady chroniące w kontakcie bezpośrednim

  • Wszystkie spotkania z dziećmi na terenie parafii powinny być zorganizowane w miejscach oficjalnych, ogólnodostępnych i do tego celu przygotowanych.
  • Kategorycznie zabrania się przebywać z dzieckiem sam na sam w warunkach odizolowanych. Jeżeli dobro dziecka wymaga indywidualnego spotkania, nie może ono odbywać się w sekrecie i w warunkach odizolowanych. Zalecane jest powiadomienie rodziców lub opiekunów prawnych oraz przełożonego. Osoba przeprowadzająca spotkanie powinna zatroszczyć się o transparentność (pomieszczenie z przeszklonymi drzwiami, obecność innych osób w pobliżu, powiadomienie innych osób o takim spotkaniu). Takich indywidualnych spotkań z dziećmi nie wolno ani przedłużać, ani mnożyć w sposób nieroztropny. Spotkania takie nie powinny odbywać się w późnych godzinach wieczornych.
  • Dzieci nie mogą przebywać w parafialnych pomieszczeniach mieszkalnych bez opieki rodzica lub opiekuna prawnego. Nie powinny też towarzyszyć duszpasterzom w miejscach niezwiązanych z posługą religijną lub formacją, ani pomagać w sprawach niezwiązanych z działalnością duszpasterską.
  • Dzieci powinny zawsze pozostawać pod opieką osoby dorosłej. Podczas pełnienia funkcji wychowawczych opiekunowie nie mogą być pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, jak również przyjmować je w obecności dzieci.
  • Dzieci na terenie parafii nie mogą przebywać pod wyłączną opieką innego dziecka, chyba że inaczej stanowią regulaminy religijnych ruchów duszpasterstwa pozaparafialnego, w tym Ruchu Światło – Życie, Akademii Młodzieżowej. W tym przypadku stosuje się standardy opracowane przez te wspólnoty i grupy formacyjne. Osoby te powinny być właściwie uformowane, przygotowane i zawsze pełnić posługą pod okiem osoby dorosłej.
  • Zakazane jest przewożenie dzieci prywatnymi samochodami, zwłaszcza w pojedynkę, bez wiedzy i wyraźnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych, najlepiej w formie pisemnej.
  • Niestosowne, a czasami bardzo problematyczne, jest skracanie dystansu przez przechodzenie na „ty” osoby dorosłej z dzieckiem.
  • W prywatne życie dziecka wolno ingerować tylko w takim wymiarze, w jakim wymaga tego konkretny problem.
  • W przypadku konieczności podjęcia rozmów na temat seksualności należy wykazać się delikatnością i roztropnie rozeznać, czy takiej rozmowy nie powinien przeprowadzić specjalista.
  • W obecności dzieci nie wolno wypowiadać treści i żartów o podtekście seksualnym. Zabronione jest prezentowanie dzieciom treści obscenicznych, erotycznych, pornograficznych lub mających podtekst seksualny, zawierających sceny brutalnej przemocy bądź nieodpowiednich do wieku i wrażliwości odbiorców w jakikolwiek sposób i za pomocą jakiegokolwiek urządzenia.
  • Niedozwolone jest stosowanie przemocy fizycznej oraz psychicznej, przez co należy rozumieć: poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, dokuczanie, szykanowanie, znęcanie się, zarówno w bezpośrednich kontaktach, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.
  • Niedopuszczalne są wszelkiego rodzaju nadużycia duchowe, zwłaszcza w zakresie spowiednictwa i poradnictwa duchowego.
  • Każdy przypadek przemocy fizycznej, psychicznej (emocjonalnej) oraz seksualnej pomiędzy dziećmi wymaga natychmiastowej reakcji ze strony opiekunów.
  • Nie wolno dotykać dzieci wbrew ich woli ani w sposób nieadekwatny do relacji duszpasterskich lub wychowawczych.

 

 

 

Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje Wielkopostne.

W dniach od 21 – 23 marca 2024r.

 

Prowadzi:  ks. Jerzy Ćwik – sędzia Sądu Metopolitalnego w Lublinie.

 

Czwartek; 21 marca 2024r.

900Początek rekolekcji. Msza św. z nauką dla wszystkich.  

1100Msza św. z nauką w Łaziskach.

1200Msza św. z nauką dla wszystkich.  

1530Msza św. z nauką dla dzieci.

1700 – Msza św. z nauką dla młodzieży.

1800Msza św. z nauką dla wszystkich.

 

Piątek;  22 marca 2024r.

 900   – Droga Krzyżowa, Msza św. dla wszystkich.

1200Msza św. z nauką dla wszystkich.

1400Msza św. w ŁAZISKACH.

1530Msza św. z nauką dla dzieci- po Mszy św. Droga Krzyżowa dla dzieci.

1700 – Msza św. z nauką dla młodzieży.

1800Msza św. z nauką dla wszystkich.

 

Sobota; 23 marca 2024r. (zakończenie rekolekcji)

 90 Msza św. z nauką dla wszystkich.

1030  –  Msza św. w Łaziskach.

1200Msza św. dla chorych, starszychz udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych).

1530Msza św. z nauką dla dzieci

1700Msza św. z nauką dla młodzieży 

1800Msza św. z nauką dla wszystkich.

 

Wizyta u chorych w środę- 27  marca od godz. 900

 

 

 

 

 

Msze św. Kolędowe

Msze św. –Kolędowe – godz. 1800 z błogosławieństwem rodzin w par. Opole Lubelskie – Rok 2024.

 

1.  Wtorek: 2.01.2024 ul. Lipowa 4, Lipowa domki, Partyzancka, Krasickiego, Kolejowa, Szpitalna, Partyzancka 25, Fabryczna wszystkie bloki wraz z Fabryczną 25 a i 25 b, Lubelska 14 i 16, Piłsudzkiego, Fabryczna domki, Popijarska blok.
2. Czwartek: 4.01.2024 ul. Pomorska, Szkolna, Szkolna blok, Zagrody, Lubelska, Leśna, Rybacka, Wola Rudzka, Pustelnia, Rozalin Stacja, Ks. Ściegiennego, Popijarska domki, por. Frańczaka Argila, Willowa, Nowoprojektowana, Osiedlowa.
3. Piątek: 5.01.2024 ul. Długa 31, Krótka 4, Długa 27, Długa 29, Długa domki i bloki 96, 100 i 102, Projektowana, Polna, Garbarska, Cmentarna i Górna, Zajezierze, Stary Rynek, Strażacka
4. Poniedziałek: 8.01.2024 ul. Przemysłowa domki, Szeregowiec, Przemysłowa bloki, Przemysłowa od stawu do zakrętu, Zielona, Kwiatowa, Poniatowskiego, Aleje 600-Lecia, Józefowska, Osiedle za szklarnią, Osiedle za cmentarzem, Cicha, Piekarska, Ogrodowa.
5. Wtorek: 9.01.2024 ul. Nowa, Rzemieślnicza, Podzamcze, Parkowa, Nowy Rynek, Kościuszki, Lubelska od rynku do Biedronki, Kraszewskiego 1, Kraszewskiego 3, Kraszewskiego 4, Kraszewskiego 6, Morwowa 5, Morwowa 8, Morwowa 8a, Morwowa 8b
6. Czwartek: 11.01.2024 ul. Łąkowa, maj. Hieronima Dekutowskiego, Słowackiego, Słoneczna, Rzeczna, Pawia, Krzywe Koło, Przedmieście, Działkowa, Piaskowa, Niećki, Sosnowa, Witosa, Kopernika, Puławska 7, 6, 4, 2, 28, Lubelska 33, Puławska 8, Puławska 12, 14, 11, 11a, 9.
7. piątek:       12.01. 2024 ul. Południowa, Kaliszańska, Zbożowa, Dolna, Puławska 10, 13, 15, 18, 17,19, 19a, 20, 21, 24, Fabryczna dawne Janiszkowice, Wiejska, Nadstawna.
8. Poniedziałek:       15.01. 2024 Zajączków, Grabówka, Zosin, Trzebiesza, Majdan Trzebieski,  Darowne, Leonin, Franciszków Stary, Skoków.
9. Wtorek: 16.01.2024 Emilcin, Górna Owczarnia, Góry Opolskie, Zosin po prawej stronie do Lublina, Niezdów, Jankowa, Pomorze, Elżbieta i Kol. Elżbieta
10. Środa: 17.01.2024 Łaziska i Kol. Łaziska – w kaplicy w Łaziskach – godz. 1800.

 

Rekolekcje Adwentowe- 2023r.

Rekolekcje Adwentowe- 2023r.

Prowadzi: o. Marcin Wojciechowski

Gwardian Klasztoru Ojców Kapucynów z Lublina

 

Piątek, 15 . XII .2023

900         Msza Św. z nauką dla wszystkich

1200   Msza Św. z nauką dla wszystkich

1500      ŁAZISKA – Msza Św. z nauką

1600   Msza Św. z nauką dla dzieci

1700     Msza św. z nauka dla młodzieży

1800      Msza Św. z nauką dla wszystkich

 

Sobota, 16. XII .2023

900         Msza Św. z nauką dla wszystkich

1100   ŁAZISKA – Msza Św. z nauka (spowiedź)

1200   Msza Św. z nauką dla wszystkich – z Sakramentem Namaszczenia Chorych

1600   Msza Św. z nauką dla dzieci

1700     Msza Św. z nauką dla młodzieży

1800      Msza Św. z nauką dla wszystkich

 

Niedziela, 17, XII .2023

700     Msza Św. z nauką dla wszystkich

830     Msza Św. z nauką dla młodzieży

1000   Msza Św. z nauką dla dzieci

1100   ŁAZISKA – Msza Św. z nauką

1200   Msza Św. z nauką dla wszystkich

1800   Msza Św. z nauką dla wszystkich

 

OBŁOŻNIE CHORYCH ODWIEDZIMY

23 GRUDNIA (sobota) od- godz:  900

 

      ZAPRASZAMY!!!

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

ZIEMIA ŚWIĘTA

Śladami naszego Odkupiciela

(10 dni – samolotowo-autokarowa, 4 – 13 listopada 2023)

 

Pielgrzymka do Ziemi Świętej jest jedyną w swoim rodzaju. To ziemia umiłowana i wybrana przez Boga. Ziemia, gdzie zrodziła się Ewangelia, w której tkwią korzenie naszej wiary. Nawiedzenie sanktuariów związanych z ziemskim życiem Jezusa, Maryi i Apostołów, to powrót do kolebki wiary chrześcijańskiej i rodzącego się Kościoła. To mozaika ludzi wyznających religię mojżeszową, muzułmańską i chrześcijańską. Jest wyrazem solidarności z franciszkanami – opiekunami Miejsc Świętych oraz z lokalnym Kościołem w Jerozolimie.

Zapisy i bliższe informacje u ks. Proboszcza w Opolu Lubelskim .

 

1 dzień: WARSZAWA– TEL AWIW 4 listopada 2023 sobota

Spotkanie pielgrzymów na lotnisku Warszawa-Okęcie 4 listopada o godz. 20:30. Odlot do Tel Awiwu o godz. 22:55.

 

2 dzień: JAFFA, GÓRA KARMEL 5 listopada niedziela

Lądowanie w Izraelu o godz. 03:45. Jaffa, Kościół Świętego Piotra – Msza Święta. Cezarea Nadmorska i Akwedukt Rzymski. Hajfa: Obiad. Góra Karmel – sanktuarium Stella Maris. Przejazd do Nazaretu. Zakwaterowanie.

 

3 dzień: NAZARET 6 listopada 2023 poniedziałek

Przejazd do Kany Galilejskiej. Sanktuarium Pierwszego Cudu Jezusa – Msza Święta. Powrót do Nazaretu. Obiad. Muzeum Franciszkańskie. Grota i Bazylika Zwiastowania NMP, Kościół Świętego Józefa.

 

4 dzień: JEZIORO GALILEJSKIE 7 listopada 2023 wtorek

Przejazd do Tabgha: Kościół Rozmnożenia Chleba i Prymatu Świętego Piotra – Msza Święta. Kafarnaum – „Miasto Jezusa”. Rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim. Obiad. Góra Ośmiu Błogosławieństw. Yardenit – odnowienie przyrzeczeń Chrztu świętego. Powrót do Nazaretu.

 

5 dzień: GÓRA TABOR, PUSTYNIA JUDZKA 8 listopada 2023 środa

Przejazd do Góry Tabor. Sanktuarium Przemienienia – Msza Święta. Przejazd przez Dolinę Jordanu do Jerycha – panorama Góry Kuszenia i Sykomora. Obiad. Przejazd do Kalia Beach na plażę przy Morzu Martwym. Przejazd przez Pustynię Judzką do Abu Dis – Betania, Kościół Świętego Łazarza. Przejazd do Betlejem. Zakwaterowanie.

 

6 dzień: JEROZOLIMA 9 listopada 2023 czwartek

Jerozolima: Sanktuaria na Górze Oliwnej: Wniebowstąpienie, „Pater Noster”, „Dominus Flevit” – Msza Święta, panorama Jerozolimy. Obiad. Ogród Oliwny, Bazylika Agonii, Grota Apostołów (14:30- 17:00). Grób Maryi. Mur Płaczu.

 

7 dzień: JEROZOLIMA 10 listopada 2023 piątek

Góra Syjon, Wieczernik – Msza Święta, kościoły: Zaśnięcia NMP i Świętego Piotra „in Gallicantu”. Centrum Informacji Chrześcijańskiej – multimedialne „Doświadczenie Zmartwychwstania”. Obiad. Przejazd do Ain Karem. Sanktuarium Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela i Nawiedzenia Świętej Elżbiety.

 

8 dzień: JEROZOLIMA 11 listopada 2023 sobota

Kościół św. Anny i sadzawka Betesda, kaplica Biczowania i włożenia Krzyża – Msza Święta. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy. Obiad. Bazylika Grobu Pańskiego i Kalwarii. Czas na zakupy i indywidualną modlitwę w bazylice Grobu.

 

9 dzień: BETLEJEM 12 listopada 2023 niedziela

Przejazd do Bayt Sahur (ok. 4 km – ok. 10 min). Pole Pasterzy – Msza Święta. Betlejem. Grota Mleczna. Kościół św. Katarzyny. Obiad. Bazylika Narodzenia.

 

10 dzień: TEL AWIW – WARSZAWA 13 listopada 2023 poniedziałek

Transfer na lotnisko, odlot do kraju godz. 05:20, lądowanie w Warszawie o godz. 08:25 i zakończenie pielgrzymki

 

  • Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie
  • Przewodnikiem grupy jest osoba duchowna z Polski
  • Kapłani zabierają albę i białą stułę

TERMIN PIELGRZYMKI

4 – 13 listopada 2023

 

CENA PIELGRZYMKI

2400 zł i 1230 USD [dla grupy 21-30 osób]

2400 zł i 1130 USD [dla grupy 31-41 osób]

2400 zł i 1080 USD [dla grupy 42-55 osób]

 

(dopłata za pokój jednoosobowy wynosi 350 USD)

 

oraz 100 USD (płatne na miejscu)

 

ORGANIZATORZY ZAPEWNIAJĄ

  • przelot samolotem LOT na trasie Warszawa-Tel Awiw i Tel Awiw-Warszawa
  • pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i kolacja)
  • zakwaterowanie w hotelach (pokoje 2 lub 3 osobowe z łazienką)
  • autokar do dyspozycji grupy, przewodnika po miejscach świętych, system nagłaśniający
  • wszystkie bilety wstępu, taksówkę na Górę Tabor, statek po Jeziorze Galilejskim
  • ubezpieczenie (w tym covidowe), przewodnik-śpiewnik, znak grupy, certyfikat pielgrzyma

 

 

BLIŻSZE INFORMACJE

Fundacja Komisariat Ziemi Świętej

 

  1. Reformacka 4, 31-012 Kraków tel. 12-421-68-06; kom. 666-398-214

www.terrasancta.pl     e-mail: biuro@terrasancta.pl

 

Plan poświęcenia pól.

                  

Poniedziałek:  15.V     godz. 1900 Trzebiesza, Elżbieta, Zajączków, Górna Owczarnia
Wtorek:           16.V     godz. 1900 Zagrody, Pomorze, Niezdów, Skoków
Środa :             17.V     godz. 1900 Grabówka, Jankowa, Darowne, Majdan Trzebieski
Czwartek:       18.V      godz. 1900 Łaziska, Franciszków, Fabryczna, Leonin
Piątek:             19.V      godz. 1900 Góry Opolskie, Emilcin, Zosin, Wola Rudzka
Sobota:            20.V      godz. 1900 Kol. Elżbieta, Kol. Łaziska

Pojazdy prosimy na godz. 1845.  Podwórko przy garażach .    

Rekolekcje Wielkopostne

 

 

 

Rekolekcje Wielkopostne.

W dniach od 30 marca do 01 kwietnia 2023r.

Prowadzi:  o. Michał Brankiewicz–  misjonarz z Ukrainy

Czwartek; 30 marca 2023r.

900 – Początek rekolekcji. Msza św. z nauką dla wszystkich.  

1100 – Msza św. z nauką w Łaziskach.

1200 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
1530 – Msza św. z nauką dla dzieci.

1700 – Msza św. z nauką dla młodzieży.

1800 – Msza św. z nauką dla wszystkich.

Piątek; 31 marca 2023r.

900   – Droga Krzyżowa, Msza św. dla wszystkich.

1200 – Msza św. z nauką dla wszystkich.

1400 – Msza św. w ŁAZISKACH.

1530 – Msza św. z nauką dla dzieci- po Mszy św. Droga Krzyżowa dla dzieci.

1700 – Msza św. z nauką dla młodzieży.
1800 – Msza św. z nauką dla wszystkich.

Sobota; 01 kwietnia 2023r. (zakończenie rekolekcji)
 900   – Msza św. z nauką dla wszystkich.

1030  –  Msza św. w Łaziskach.

1200 – Msza św. dla chorych, starszych – z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych).
1530 – Msza św. z nauką dla dzieci

1700 – Msza św. z nauką dla młodzieży 

1800 – Msza św. z nauką dla wszystkich.

 

 

   Wizyta u chorych w wtorek- 04 kwietnia od godz. 900

 

 

 

 

 

Msze św. –Kolędowe – godz. 18:00 z błogosławieństwem rodzin w par. Opole Lubelskie – Rok 2023.

 

1.  Poniedziałek: 2.01.2023 ul. Lipowa 4, Lipowa domki, Partyzancka, Krasickiego, Kolejowa, Szpitalna, Partyzancka 25, Fabryczna wszystkie bloki wraz z Fabryczną 25 a i 25 b, Lubelska 14 i 16, Piłsudzkiego, Fabryczna domki, Popijarska blok.
2. Wtorek: 3.01.2023 ul. Pomorska, Szkolna, Szkolna blok, Zagrody, Lubelska, Leśna, Rybacka, Wola Rudzka, Pustelnia, Rozalin Stacja, Ks. Ściegiennego, Popijarska domki, por. Frańczaka Argila, Willowa, Nowoprojektowana, Osiedlowa.
3. Czwartek: 5.01.2023 ul. Długa 31, Krótka 4, Długa 27, Długa 29, Długa domki i bloki 96, 100 i 102, Projektowana, Polna, Garbarska, Cmentarna i Górna, Zajezierze, Stary Rynek, Strażacka
4. Sobota: 7.01.2023 ul. Przemysłowa domki, Szeregowiec, Przemysłowa bloki, Przemysłowa od stawu do zakrętu, Zielona, Kwiatowa, Poniatowskiego, Aleje 600-Lecia, Józefowska, Osiedle za szklarnią, Osiedle za cmentarzem, Cicha, Piekarska, Ogrodowa.
5. Poniedziałek: 9.01.2023 ul. Nowa, Rzemieślnicza, Podzamcze, Parkowa, Nowy Rynek, Kościuszki, Lubelska od rynku do Biedronki, Kraszewskiego 1, Kraszewskiego 3, Kraszewskiego 4, Kraszewskiego 6, Morwowa 5, Morwowa 8, Morwowa 8a, Morwowa 8b
6. Wtorek: 10.01.2023 ul. Łąkowa, maj. Hieronima Dekutowskiego, Słowackiego, Słoneczna, Rzeczna, Pawia, Krzywe Koło, Przedmieście, Działkowa, Piaskowa, Niećki, Sosnowa, Witosa, Kopernika, Puławska 7, 6, 4, 2, 28, Lubelska 33, Puławska 8, Puławska 12, 14, 11, 11a, 9.
7. Czwartek:       12.01. 2023 ul. Południowa, Kaliszańska, Zbożowa, Dolna, Puławska 10, 13, 15, 18, 17,19, 19a, 20, 21, 24, Fabryczna dawne Janiszkowice, Wiejska, Nadstawna.
8. Piątek:       13.01. 2023 Zajączków, Grabówka, Zosin, Trzebiesza, Majdan Trzebieski,  Darowne, Leonin, Franciszków Stary, Skoków.
9. Poniedziałek: 16.01.2023 Emilcin, Górna Owczarnia, Góry Opolskie, Zosin po prawej stronie do Lublina, Niezdów, Jankowa, Pomorze, Elżbieta i Kol. Elżbieta
10. Poniedziałek: 16.01.2023 Łaziska i Kol. Łaziska – w kaplicy w Łaziskach – godz. 1800.

 

Rada Duszpasterska par. Wniebowzięcia NMP w  Opolu Lubelskim 2023-2028r.

Rada Duszpasterska par. Wniebowzięcia NMP w  Opolu Lubelskim 2023-2028r.

L.p.             Nazwisko i imię           Adres
1. Kupis Beata  Łaziska Wieś
2. Bidzinska Iwona ul. Piłsuudskiego
3. Bańka Zofia Kolonia Łaziska
4. Józefczak Aneta Grabówka
5. Kępiński Dominik Majdan Trzebieski
6. Rodzik Tomasz Trzebiesza
7. Madejek Grażyna Skoków
8. Sledzik Andzej  ul. Lipowa
9. Czyżewski Józef ul.Cmentarna
10. Wesołowska Grażyna ul. Fabryczna
11. Konarski Andrzej ul. Fabryczna – Janiszkowice
12. Trubiłowicz Elżbieta Wola Rudzka
13. Dudziak Andrzej Zajączków
14. Gogół Janusz Franciszków Stary
15. Bomba Anna Kolonia Elżbieta
16. Ratomska Monika Darowne
17. Strawa Elżbieta Niezdów
18. Lasota Wiesław ul Fabryczna
19. Kęcik Barbara Fabryczna
20. Drąg Bożena Niezdów
21. Opoka Tomasz ul. Długa
22. Dyszczak Krzysztof Góry Opolskie
23. Mędrek Maria   ul., Fabryczna
24. Kalita Anna Elżbieta
25. Kruk Jolanta ul. Przemysłowa

Poświęcenie pól – 2022r.

                                   Poświęcenie pól – 2022r.

Dzień Data Godzina Miejscowość
Poniedziałek 09.V.22r. godz. 1900 Trzebiesza

Elżbieta

Zajączków

Górna Owczarnia

Leonin

Wtorek 10. V .22r  godz. 1900 Pomorze

Niezdów

Skoków                                                  

Grabówka                                                         

Jankowa                 

Środa 11.V.22r. godz. 1900 Darowne 

Majdan Trzebieski                                                                        

Fabryczna

Góry Opolskie

Zosin

Czwartek 12.V.22r. godz. 1900 Kol. Łaziska

Łaziska

Franciszków

Kol. Elżbieta  

Zagrody

Piątek 13.V .22r. godz. 1900 Wola Rudzka

Emilcin

 

 

 

Pojazdy prosimy na godz. 1845.  Podwórko przy garażach .                     

Liturgia Triduum Paschalnego

  • WIELKI CZWARTEK
    Przed południem tylko Msza św. w katedrze z poświęceniem olejów. Po południu o godz. 17oo – Msza Wieczerzy Pańskiej – pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Po tej Mszy św. przeniesienie Najśw. Sakramentu do Ołtarza wystawienia (ciemnicy) i czas na modlitwę z Jezusem cierpiącym w Ogrójcu.
  • WIELKI PIĄTEK
    Dzień postu ścisłego
    . W tym dniu nie odprawia się Mszy św.
    O godz. 73o w kościele odprawimy tzw. ciemną jutrznię – to jest przewidziana na ten dzień liturgiczna modlitwa Kościoła ze śpiewem psalmów – zapraszamy.
    O godz. 1630 – Droga Krzyżowa w kościele.
    O godz. 1700
     rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku składająca się z czytania Męki Pańskiej, adoracji Krzyża przez pokłon i Komunii św. Po jej zakończeniu przeniesienie Najśw. Sakrament do Grobu Pańskiego, odśpiewanie Gorzkich Żali.
  • WIELKA SOBOTA
    O godz. 730 ciemna jutrznia – jak w piątek
    .
    Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny będzie co pół godziny od 8oo-133o . Między poświęceniem pokarmów będzie jeszcze możliwość spowiedzi.
    Poświęcenie pokarmów na wioskach  w następujących godzinach:
    Pierwszy kapłan: w Zosinie – o 900, w Emilcinie przy figurze obok skrzyżowania – o 915, w Skokowie – o 930, w Leoninie – o 945, we Franciszkowie – o 1000, w Górnej Owczarni – o 1015 i w Górach Opolskich – o 1030.
    Drugi kapłan: Niezdów w świetlicy strażackiej – o 9oo, w kaplicy w Łaziskach – o 915, w Kol. Elżbieta – o 930, w Elżbiecie – o 945, w Trzebieszy – 1030, w Majdanie Trzebieskim – 1045, Darowne – 1100, Wola Rudzka – 1115.
    Liturgia Wigilii Paschalnej zacznie się o godz. 18oo
    (należy wziąć ze sobą świece). Potem poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i uroczysta Msza św. Wigilii Zmartwychwstania już z radosnym ALLELUJA
  • NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
    O godz. 6oo– Msza św. Rezurekcyjna z procesją wokół kościoła
    ;
    Pozostałe Msze św. o 83o, 10oo, 12oo i 18oo.

Rekolekcje Wielkopostne – ze świętym o. Pio. 2022

Rekolekcje Wielkopostne – ze świętym o. Pio.

W dniach od 07 do 09 kwietnia 2022r.

Prowadzi: o. Zbigniew Nowakowski – OFM Cap.

Czwartek; 07 kwietnia 2022r.

9:00 – Początek rekolekcji. Msza św. z nauką dla wszystkich.
11:00 – Msza św. z nauką w Łaziskach.
12:00 – Msza św. z nauką dla wszystkich. 1530 – Msza św. z nauką dla dzieci.
17:00 – Msza św. z nauką dla młodzieży.
18:00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.

Piątek; 08 kwietnia 2022r.

9:00 – Droga Krzyżowa, Msza św. dla wszystkich.
12:00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
14:00 – Msza św. w ŁAZISKACH.
15:30 – Msza św. z nauką dla dzieci- po Mszy św. Droga Krzyżowa dla dzieci.
17:00 – Msza św. z nauką dla młodzieży.
18:00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.

Sobota; 09 kwietnia 2022r. (zakończenie rekolekcji)

9:00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
10:30 – Msza św. w Łaziskach.
12:00 – Msza św. dla chorych, starszych – z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych).
15:30 – Msza św. z nauką dla dzieci
17:00 – Msza św. z nauką dla młodzieży
18:00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Wizyta u chorych w sobotę – 02 kwietnia od godz. 9:00

Msze św. – Kolędowe – godz. 18:00 z błogosławieństwem rodzin w par. Opole Lubelskie – Rok 2022.

1. Poniedziałek: 3.01.2022 ul. Lipowa 4, Lipowa domki, Partyzancka, Krasickiego, Kolejowa, Szpitalna, Partyzancka 25, Fabryczna wszystkie bloki wraz z Fabryczną 25 a i 25 b.

2. Wtorek: 4.01.2022 ul. Pomorska, Szkolna, Szkolna blok, Zagrody, Lubelska, Leśna, Rybacka, Wola Rudzka, Pustelnia, Rozalin Stacja.

3. Piątek: 7.01.2022 ul .Długa 31, Krótka 4, Długa 27, Długa 29, Długa domki i bloki 96, 100 i 102, Polna, Garbarska, Cmentarna i Górna, Zajezierze, Stary Rynek, Strażacka

4. Poniedziałek: 10.01.2022 ul. Przemysłowa domki, Szeregowiec, Przemysłowa bloki, Przemysłowa od stawu do zakrętu, Zielona, Kwiatowa, Poniatowskiego, Aleje 600-Lecia, Józefowska, Osiedle za szklarnią, Osiedle za cmentarzem, Cicha, Piekarska, Ogrodowa.

5. Wtorek: 11.01.2022 ul. Nowa, Rzemieślnicza, Podzamcze, Parkowa, Nowy Rynek, Kościuszki, Lubelska od rynku do Biedronki, Kraszewskiego 1, Kraszewskiego 3, Kraszewskiego 4, Kraszewskiego 6, Morwowa 5, Morwowa 8, Morwowa 8a, Morwowa 8b

6. Czwartek: 13.01.2022 ul. Łąkowa, maj. Hieronima Dekutowskiego, Słowackiego, Słoneczna, Rzeczna, Pawia, Krzywe Koło, Przedmieście, Działkowa, Piaskowa, Niećki, Sosnowa, Witosa, Kopernika, Puławska 7, 6, 4, 2, 28, Lubelska 33, Puławska 8, Puławska 12, 14, 11, 11a,9.

7. Piątek: 14.01. 2022 ul. Południowa, Kaliszańska, Zbożowa, Dolna, Puławska 10, 13, 15, 18, 19, 19a, 20, 21, 24, Fabryczna dawne Janiszkowice, Wiejska, Nadstawna.

8. Sobota: 15.01. 2022 Zajączków, Grabówka, Zosin, Trzebiesza, Majdan Trzebieski, Darowne, Leonin, Franciszków Stary, Skoków.

9. Poniedziałek: 17.01.2022 Emilcin, Górna Owczarnia, Góry Opolskie, Zosin po prawej stronie do Lublina, Niezdów, Jankowa, Pomorze.

10. Poniedziałek: 17.01.2022 Łaziska i Kol. Łaziska – w kaplicy w Łaziskach – godz. 1800.

 

Rekolekcje Adwentowe A.D. 2021

Rekolekcje Adwentowe A.D. – 2021 – Prowadzi ks. Kazimierz Podstawka

Piątek, 17 .XII 2021
9:00 Msza Św. z nauką dla wszystkich
12:00 Msza Św. z nauką dla wszystkich
15:00 ŁAZISKA – Msza Św. z nauką
16:00 Msza Św. z nauką dla wszystkich
17:00 Msza św. z nauka dla wszystkich
18:00 Msza Św. z nauką dla wszystkich

Sobota, 18. XII 2021
9:00 Msza Św. z nauką dla wszystkich
11:00 ŁAZISKA – Msza Św. z nauka
12:00 Msza Św. z nauką dla wszystkich – z Sakramentem Namaszczenia Chorych
16:00 Msza Św. z nauką dla wszystkich
17:00 Msza Św. z nauką dla wszystkich
18:00 Msza Św. z nauką dla wszystkich

Niedziela, 19, XII 2021
7:00 Msza Św. z nauką dla wszystkich
8:30 Msza Św. z nauką dla wszystkich
10:00 Msza Św. z nauką dla dzieci
11:00 ŁAZISKA – Msza Św. z nauką
12:00 Msza Św. z nauką dla wszystkich
18:00 Msza Św. z nauką dla wszystkich

Chorych odwiedzimy 21 grudnia ( wtorek) od godz. 900

ZAPRASZAMY!!!